قالب وردپرس

انرژي خورشيدي

 دانشمندان دانشگاه واشنگتن، موفق به ابداع روش جديدي شدند که به کمک آن مي‌توان كارايي سلول‌هاي خورشيدي آلي را در روش‌هاي ميكروسكوپي افزايش داد.
بکارگيري اين روش جديد که مبتني بر کاربرد ميكروسكوپ نيروي الکتروستاتيکي (EFM) مي‌باشد، منجر به آشکار شدن ارتباط ميان مورفولوژي سطحي فيلم فوتوولتائيک و عملکرد سلول خورشيدي آلي شد.بنابر گفته David Ginger سرپرست اين تيم تحقيقاتي؛ ما هم‌اکنون قادر به تشخيص نواحي کارا و ناکاراي يک فيلم فوتوولتائيک نانوساختار از يکديگر هستيم. در اين روش، شارژ القايي نوري در سلول‌هاي خورشيدي پليمري بواسطه يک تفکيک پذيري مناسب کمتر از 100 نانومتر، اندازه‌گيري مي‌شود.

نمودار شماتيک ترکيب پليمري روشن شده بوسيله يک LED پالسي بواسطه يک الکترود ITO شفاف. تجمع بار در فيلم بوسيله تيرك ميكروسكوپ نيروي الکتروستاتيکي با استفاده از پس‌خورد تناوبي فرکانس اندازه‌گيري شده است.

بنابر اين تحقيق، اين روش امکان درک بهتر نحوه عملکرد تجهيزات سلولي خورشيدي آلي تحت يک سطح ميكروسكوپي را فراهم مي آورد.
بنابر گفته Ginger ” ما پي برديم که سرعت شارژ القايي نوري، زير تيرك ميكروسكوپ، شناساگر خوبي براي تشخيص كارايي فتوولتائيک مواد در آن ناحيه مي باشد. ما اميدواريم اين روش بواسطه شارژ القايي نور ي تصويربرداري مستقيم، موجب تسهيل طراحي ابزارهاي معقول‌تري شود.
دانشمندان با استفاده از EFM، محدوده وسيعي از نيروي کولني برقرار شده ميان يک نمونه و تيرك رساناي ميكروسكوپ نيروي اتمي را اندازه‌گيري نمودند. همچنانکه لرزانك سرتاسر نمونه را طي کرده و از آن تصويربرداري مي‌کند، ميدان الکتريکي بين لرزانك ميكروسكوپ و نمونه، در نتيجه حرکت لرزانك تغيير مي‌كند.

 

2187_orig

به اين ترتيب تشخيص ميدان‌هاي الکتريکي بسيار ضعيف که در اثر مقدار بسيار کم بارهاي القاء شده نوري تشکيل شده‌اند با استفاده از يک تفکيک‌پذيري (تجزيه) سه‌بعدي کمتر از 100 نانومتر، امکان‌پذير مي‌شود.
در نوع ويژه EFM که توسط اين گروه بکار برده شد لرزانك ميكروسكوپ بصورت نوساني، تحت فرکانس تشديد شده‌اي، کارگذاشته شده بود.
هر گراديان ميدان الکتريکي بين تيرك ميكروسكوپ و نمونه موجب ايجاد تغييري در مقدار از پيش ثابت شده نوسان‌هاي مؤثر سيستم مي‌شود که در نهايت در فرکانس تشديد شده لرزانك تأثير مي‌گذارد.
اين دانشمندان توانستند تغيير در فرکانس تشديد را تشخيص دهند. آنها توانستند، تغييرات فرکانس با زمان، را هنگامي‌که از زير به فيلم پليمري فوتوولتائيک، نور تابانده شده بود، اندازه‌گيري كنند. اين کشف امکان چگونگي اندازه‌گيري شارژ فوتوولتائيك سريع‌ توسط نور را فراهم مي‌كند.
نتايج كار اين محققان در Nature Materials 10.1038/nmat1712 به چاپ رسيده است.

 

دانلود مقاله word

 

نیازی نیست که وقت با ارزشتان رای برای ساخت فایل Word این مقاله به هدر بدهید ما برای شما این مقاله رو فونت گذاری و کادر بندی و آماده چاپ نموده ایم که از لینک رو به رو میتوانید نسبت به دانلود آن اقدام بفرمایید

موفق و پیروز باشید

 

لینک دانلود


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title
در حال بارگذاری
پوسته وردپرس