قالب وردپرس

زندان ورویکرد اصلاح رفتار زندانیان

اندیشه اصلاح و بازپروری ساختار شخصیتی و رفتارهای فردی و اجتماعی مجرمان محبوس در زندان­های کشور، همواره از جدی­ترین دغدغه­های فکری کارگزاران جامعه، بالاخص مسئولان قضایی کشور بوده است.در واقع گرایش دوباره درصد قابل توجهی از مجرمان زندانی به ارتکاب جرم و حریم­شکنی هنجارهای اجتماعی پس از ترخیص از زندان، بیشترین آسیب­ها وناامنی­ها را بر جامعه تحمیل نموده و شخصیت فردمجرم را مستعد کژروی­ها و مفسده­های مضاعف می­نماید. از همین رو، هر اندیشه و رویکرد و اقدامی که بتواند با بازسازی  اصلاح اساسی شخصیت اساسی زندانیان، میزان و فراوانی ارتکاب مجدد به بزهکاری و جرم و جنایت را به حداقل ممکن برساند، فوق­العاده ارزشمند و ستودنی است.

کجروی­های اجتماعی و بزهکاری­ها از پدیده‌های ناخوشایند حیات اجتماعی انسان‌هاست که همواره در همه جوامع بشری وجود داشته است.کنکاش در ویژگی‌های شخصیتی‌ـ رفتاری بزهکاران و قانون‌شکنان نشان می‌دهد که فرآیند رشد و تحول زندگی روانی آنان غالباً با مشکلاتی همراه بوده است؛ پریشانی‌های روانی، محرومیت‌ها و ناکامی‌های مکرر‍، خودمداری و فزون‌خواهی، پرخاشگری، خصومت و نفرت انباشته شده، نارسائی‌های تربیتی و یادگیری‌های نادرست، نظام خانوادگی آشفته و کمبود محبت و در یک کلام عقده‌های روانی، مهم‌ترين عوامل گرایش مجرمین به انجام رفتارهای پرخطر، تبهکارانه و ضد اجتماعی است.

چند سالی است که سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور، به منظور ارتقای كيفيت تربيت و اصلاح رفتار زندانيان، سالم­سازي محيط زندان و ايجاد آرامش رواني براي زندانیان، برنامه مشاوره و روان‌درماني را در دستور كار خود قرار داده است. در واقع اندیشه اصلاح رفتارهای فردی و اجتماعی و تقویت ویژگی‌های شخصیتی سالم و بهنجار در محبوسین جرایم عادی، همواره از جدی‌ترین دغدغه‌های نظام قضائی و مسئولین سازمان زندان‌ها بوده است.

بی‌تردید گرایش دوباره درصد قابل توجهی از مجرمان زندانی به ارتکاب جرم و حریم‌شکنی هنجارهای اجتماعی پس از آزادی، بیشترین آسیب‌ها و ناامنی‌ها را بر جامعه تحمیل نموده و شخصیت فرد مجرم را مستعد کژروی‌ها و تبهکاری‌های مضاعف می‌نماید. از این رو، هر اندیشه و اقدامی که بتواند با بازسازی و اصلاح اساسی شخصیت زندانیان، میزان و فراوانی ارتکاب مجدد بزهکاری را به کمترین حد ممکن کاهش دهد، بسیار ارزشمند و ستودنی است.

بر اين اساس، مسئولین سازمان زندان‌ها پس از رايزني با متخصصين و صاحب‌نظران، برنامه‌هايي نظير ارایه خدمات مددکاری، ایجاد كلينيك مثلثي و انجام مشاوره و روان‌درماني در زندان‌ها را در دستور کار خود قرار دادند.

بی‌تردید «زندان با برنامه­های معمولی نمی­تواند بستری برای بازسازی شخصیت و اصلاح مؤثر اندیشه و رفتار مجرمان زندانی باشد. اما آنچه که می­تواند در فضای زندان به عنوان یک اصل کلیدی و محوری مدنظر قرار گیرد، تعامل همدلانه و مبتنی بر احترام مدیران، روان‌شناسان و مشاوران با زندانیان است که موجب یافتن فرصتی مناسب برای ارزیابی دقیق شخصیت، سلامت روان، نظام باورها و نگرش­ها و پدیدآیی رفتارهای فردی و اجتماعی و بررسي علل اصلی آسیب­پذیری آنان مي‌گردد.

یافته­های پژوهشی و تجارب علمی حاصل از کشورهای مختلف بیانگر این حقیقت است که به رغم مشکلات، موانع و محدودیت­های موجود در این رهگذر، نتیجه برخی از رویکردها و روش­های درمانی می­تواند کاملاً موثر واقع گردد. بدون تردید هر رفتاری قابل تغییر است، لیکن هر روشی توسط  هر شخصی و در هر شرایط ممکن است موثر واقع نگردد. لذا توجه به روش یا روش­های موثر درمان و اصلاح رفتار در شرایط ویژه­ای همچون زندان و ویژگی­های خاص شخصیت درمانگر در بستر فرهنگ و ارزش­های اسلامی از بیشترین اهمیت برخوردار است.

از این رو در چند سال گذشته و پس از تعیین استراتژی سازمان زندان­ها مبنی بر «اصلاح و تربیت زندانیان»، مسئولان زندان­های کشور هر یک به دنبال طرح یا طرح­هایی بودند تا بتوانند اهداف متعالی سازمان زندان­ها را جامه عمل بپوشانند.

آقاي علي شمس که پايه‌گذار نهضت اصلاح رفتار زندانيان با شيوه‌هاي نوين مشاوره و روان‌درماني در ايران است و آقای دکتر غلامعلي افروز، رئيس محترم شوراي بهداشت روان و اصلاح رفتار زندانیان و اعضاي محترم آن شورا، که بستر مناسبی را برای گسترش خدمات مشاوره و روان‌درمانی در زندان‌های سراسر کشور مهیا کرده‌اند

خرید آنلاین و دانلود بلافاصله پس از خرید – 2000 تومان

شما مبتوانبد این مقاله را به صورت فایل Word و مرتب شده ( شامل فونت گذاری و کادر بندی و آماده چاپ ) را به قیمت 2 هزارتومان از لینک زیر خرید و بلافاصله و آنی دانلود نمایید

1609370


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Menu Title
در حال بارگذاری
پوسته وردپرس