دوشنبه , آگوست 19 2019
Breaking News
Home / معارف اسلامی / دانلود تحقیق مهدی در قرآن

دانلود تحقیق مهدی در قرآن

دانلود تحقیق مهدی در قرآن

دسته بندیمعارف اسلامی
فرمت فایلdoc
حجم فایل29 کیلو بایت
تعداد صفحات24
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه مهدی در قرآن

قرآن كریم به عنوان مهم ترین منبع اسلامی حاوی آیاتی است كه درباره مسائل آینده و حوادث آخرالزمان و استیلای خوبان بر جهان حكومت یافتن صالحان و حضرت سخن گفته هر چند در این آیات به جزئیات مساله اشاره نشده است اما این آیات را مفسران بر طبق مدارك حدیثی و تفسیری مربوط به حضرت مهدی و ظهور آخرالزمان دانسته اند در این قسمت آیاتی را در مورد حضرت مهدی بیان شده مطرح می كنیم سپس بصورت جدا به ذكر آیاتی در ارتباط با نشانه های ظهور حضرت مهدی است می پردازیم .

تعدادی از آیاتی كه در ارتباط با حضرت مهدی بیان شده را ذكر می كنیم :

  • ولقد كتبنا فی الزبور من بعد الذّكر انّ الارض یرثها عبادی الصالحون . [1]

( مادر زبور پس از تورات نوشتیم كه زمین را بندگان صالح ما به ارث می برند )

( علی بن ابراهیم ذكر را تمام كتب آسمامی می داند مفسرین دیگر ذكر تورات دانسته اند و برخی موارد از ذكر را قرآن جید ذكر كرده اند همان گونه كه در خود آیات قرآن این عنوان یعنی ( ان هوالّاذكر للعالمین )[2] به قرآن نسبت داده شده است . )

امام باقر در ذیل این آیه می فرماید :

( هم اصحاب المهدی فی آخرالزمان ) بندگان صالحی كه وارث زمین می شوند یاران مهدی در آخرالزمانند .

شیخ طبرسی بعد از نقل این حدیث می گوید :

حدیثی كه شیعه و سنی از پیامبر روایت كرده اند بر گفته امام دلالت دارد و آن حدیث این است :
( اگر از عمر دنیا باقی نماند مگر یك روز ، خداوند همان روز را آن قدر دراز میگرداند تا مردی صالح از اهل بیت من برانگیزد و او جهان را همانگونه كه از ظلم و ستم پر شده باشد از داد و دادگری لبریز می سازد .

شیخ موسی نیز در تبیان در تفسیر این آیه از امام محمد باقر نقل می كنند كه فرمودند : این وعده الهی برای مومنان است كه آنان تمامی زمین را به ارث خواهند برد .

  • وعدالله الّذین امنوا منكم و عملو الصالحات لیستخلفنهم فی الارض كما استخلف الّذین من قبلهم و لیمكنّن لهم دینهم الّذی ارتضی لهم و لیبدّلنّهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لا یشركون بی شیئا و من كفر بعد ذلك فاولئك هم الفاسقون . [3]

خداوند به كسانی از شما كه ایمان آورده اند و كارهای شایسته انجام داده اند وعده داده است كه آنها را جانشین پیشینیان كند همچنان كه امتهای صالح قبلی را پیش از اینها جانشین پیشینیان قرار داد و دینی را كه برای آنان پسندید بر همه ادیان تمكین و تسلط بخشد و پس از ترس ، ایمنی كامل به آنان دهد كه مرا ستایش كنند و هیچ چیز را شریك من ندانند و هر كسی بعد از این كافر شود جزو بدكاران و گناهكاران خواهد بود .

امام سجاد در ارتباط با این آیه می فرماید :

(هم و الله شعتنا اهل بیت یفعل الله بهم علی یدی رجل منا و هو مهدی هذه الامه این گروه همان پیروان ما هستند كه خداوند به وسیله مردی از خاندان ما این موضوع را تحقق می بخشد او مهدی این امت است . )

  • هو الذّی ارسل رسوله بالهدی و دین الحقّ لیظهره علی الدّین لله ولوكره المشركون او كسی است كه پیامبرش را به هدایت و دین حق فرستاده تا بر همه ادیان پیروز گردانیدش هر چند مشركان اكراه داشته باشند . [4]

این آیه درارتباط با امام زمان است كه خداوند او را بر همه ادیان غالب می كند و زمین را از عدل و داد پر می كند در روایاتی كه از ائمه اهل بیت نیز رسیده تاویل این آیه را متعلق به حضرت مهدی و ظهور او می دانند از جمله : از ابوبصیر روایت شده كه گفت از امام رضا در مورد آیه (‌هو الّذی ارسل رسوله بالهدی ….) سوال كردم فرمود

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

About هفت ورد

Check Also

دانلود | دانلود پاورپوینت فضای مجازی و تهدیدها

دانلود پاورپوینت فضای مجازی و تهدیدها دسته بندی معارف اسلامی فرمت فایل ppt حجم فایل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *